8 listopada odbyła się w Warszawie Konferencja Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Horyzont Innowacji”. NCBR Investment Fund, jako spółka zależna NCBR, miała swój wkład w przygotowanie tego wydarzenia, organizując panel dyskusyjny „Aktywność sektora publicznego na rynku VC”.
Rozmowę poprowadziła Ksenia Wójcik-Karasiewicz, prezes zarządu NIF. Jej rozmówcami byli: Małgorzata Ziemińska, dyrektor Działu Komercjalizacji w NCBR, Łukasz Świercz, partner zarządzający LT Capital oraz Krzysztof Grochowski, prezes Simpact Ventures. We wprowadzeniu do rozmowy, Ksenia Wójcik-Karasiewicz zarysowała obecną sytuację aktywności państwa na rynku inwestycyjnym. – W ostatnich latach środki publiczne w zakresie inwestowania w młode, innowacyjne przedsiębiorstwa, odgrywały znaczącą rolę, natomiast w tym momencie jesteśmy na przełomie perspektywy unijnej. Rynek cały czas stawia oczekiwania co do finansowania młodych startupów. Z moimi gośćmi chciałabym podsumować ten czas ostatniej perspektywy oraz porozmawiać o przyszłości – mówiła prezes NCBR Investment Fund.
W pierwszej kolejności Ksenia Wójcik-Karasiewicz zapytała rozmówców czym jest kapitał publiczny na rynku finansowania venture i startupów oraz jakie są doświadczenia jej gości związane z finansowaniem z perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. – Mogę podać konkretne liczby. Mamy 1246 start-upów, które uzyskały dofinansowanie i inwestycje w ramach tego programu. Spośród 150 z nich fundusze już dokonały exitów – było to wejście na giełdę, głównie na rynek NewConnect, start-upy są też obecne na giełdzie zagranicznej. Według mnie ważny miernik sukcesu programu BRIdge Alfa to fakt, że tylko 20 spółek znajduje się w likwidacji. Oznacza to, że fundusze, z którymi współpracujemy, w sposób prawidłowy prowadziły spółki, nadzorowały je i nauczyły przedsiębiorców, którzy rozpoczynali działalność, jak właściwie prowadzić biznes – powiedziała Małgorzata Ziemińska, dyrektor Działu Komercjalizacji NCBR.
Przedstawicieli funduszy venture capital, moderatorka dyskusji zapytała o to, jak postrzegają obecność finansowania publicznego i co ekosystemowi inwestycyjnemu ten pieniądz publiczny daje. – Gdyby nie środki publiczne, środki unijne, to myślę, że nie byłoby mnie w tym miejscu. Chciałbym zwrócić uwagę na czynnik ludzki: to m.in. dzięki BRIdge Alfa ukształtowało się i rozwinęło bardzo dużo zespołów. Jeszcze 10 lat temu jeśli inwestorzy zagraniczni chcieli u nas inwestować, to nie mieli komu powierzyć tych pieniędzy. Mam przekonanie, że teraz jesteśmy na zupełnie innym etapie. Doceniają nas rynki zachodnie, jesteśmy zauważani. Także nasz zespół dzięki swym pracownikom i współpracownikom pozyskał dużego, najbardziej prestiżowego inwestora w Europie, jakim jest Europejski Fundusz Inwestycyjny. Myślę, że bez NCBR i środków publicznych trudno byłoby nam to osiągnąć – stwierdził Krzysztof Grochowski, prezes Simpact Ventures.
Z kolei Łukasz Świercz, partner zrządzający LT Capital stwierdził, że – ogromną wartością, której nie widać na początku oraz nie widać w statystykach jest to, jaka ilość młodych ludzi – naukowców czy tych, którzy chcą zmienić swoje życie na życie przedsiębiorcy miało kontakt z funduszami venture capital, stworzonymi przez NCBR w programie Bridge Alfa. Wiele z funduszy, rzucając wyzwania i zadając trudne pytania, stało się dla tych osób swego rodzaju mentorami. Łukasz Świercz zgodził się również z przedmówcą, że bez pieniędzy publicznych gigantycznej liczby spółek by nie było.
Pełen zapis tej niezwykle ciekawej dyskusji jest dostępny na kanale YouTube NCBR. Bardzo dziękujemy rozmówcom za ich wypowiedzi, pokazujące realia i wnikliwie analizujące sytuację rynkową.