Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od wielu lat współdziała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w zakresie podnoszenia innowacyjności polskich firm. Teraz PARP rozszerza tę współpracę o NCBR Investment Fund (NIF). 13 maja przedstawiciele Agencji i Funduszu podpisali list intencyjny określający ramy kooperacji.
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk oraz Prezes Zarządu NCBR Investment Fund Krzysztof Szubert podpisali list intencyjny, inicjujący kooperację obu instytucji. Strony zadeklarowały w nim wolę promowania i wspierania przedsięwzięć, zmierzających do efektywnego wykorzystania wzajemnego potencjału na rzecz rozwoju innowacyjności w polskich przedsiębiorstwach oraz uzyskania jak najlepszych efektów tych działań. PARP oraz NCBR Investment Fund wyraziły gotowość m.in. do współpracy w zakresie wymiany informacji i doświadczeń.
– Połączenie sił PARP i Funduszu to zdecydowany krok w stronę wsparcia i rozwoju inicjatyw młodych firm, które widzą szansę na rozwój przez innowacyjność. Nasza współpraca to naturalna konsekwencja poszukiwania nowych sposobów na zwiększanie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw przez komercjalizację prac badawczo-rozwojowych – zauważa Małgorzata Oleszczuk, Prezes PARP.
Współdziałanie będzie polegało m.in. na wzajemnej promocji oraz realizacji działań merytorycznych, takich jak organizacja spotkań i konferencji branżowych, promujących innowacyjne przedsiębiorstwa w Polsce i na arenie międzynarodowej.
– Oferta Funduszu dobrze uzupełnia instrumenty w zakresie wspierania działalności B+R, które firmy mogą uzyskać za pośrednictwem PARP. Wspólne, skoordynowane działania informacyjne i wzajemna promocja pozwolą nam na osiągnięcie efektu synergii i szybsze unowocześnianie rodzimego sektora MŚP. Podpisanie listu intencyjnego to ważne wydarzenie dla obu instytucji. Każda tego typu inicjatywa jest cenna, zwłaszcza czasie pandemii, kiedy przedsiębiorcy szczególnie potrzebują pomocy – podkreśla Prezes PARP.
Wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz działalności B+R+I to wspólny mianownik działalności PARP oraz NIF i jeden z wielu celów obu podmiotów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zajmuje się m.in. szeroko pojętą dystrybucją unijnych i rządowych środków finansowych, które wielowymiarowo wspierają działalność i rozwój przedsiębiorczości w kraju oraz poza jego granicami. NIF specjalizuje się zaś w koinwestowaniu w małe i średnie przedsiębiorstwa, będące w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujące wyniki prac badawczo-rozwojowych. Obecnie Fundusz prowadzi stały nabór Partnerów Inwestycyjnych oraz projektów, które mogą uzyskać środki na rozwój.
– Wprowadzony przez nas model funduszu koinwestycyjnego jest w dużej mierze autorski, choć budujemy go na podstawie podobnych modeli, sprawdzonych w wielu państwach. Realizujemy strategię funduszu private equity (PE), typu venture capital (VC) jako fundusz koinwestycyjny, co oznacza, że inwestujemy wyłącznie wspólnie z jednym lub wieloma Podmiotami Partnerskimi – powiedział Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NCBR Investment Fund. – Na obecnym etapie nie ograniczamy zakresu obszarów inwestycyjnych. Kluczowe z naszego punktu widzenia jest, aby przedsięwzięcia charakteryzowały się polskim pierwiastkiem oraz miały element B+R, a także duży potencjał rozwojowy. NIF koncentruje się na startupach w fazie wzrostu i ekspansji. Jestem przekonany, że współpraca z PARP zaowocuje wyłonieniem wielu ciekawych i ambitnych projektów, w które zdecydujemy się zainwestować– dodaje Krzysztof Szubert.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest agencją rządową podlegającą ministrowi właściwemu ds. gospodarki. Powstała na mocy ustawy z 9 listopada 2000 r. Zadaniem Agencji jest zarządzanie funduszami z budżetu państwa i Unii Europejskiej przeznaczonymi na wspieranie przedsiębiorczości i innowacyjności oraz rozwój zasobów ludzkich. Więcej informacji o PARP.
NCBR Investment Fund ASI S.A. (Fundusz) jest koinwestycyjnym Funduszem venture capital, należącym do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budżet inwestycyjny Funduszu to 700 milionów zł, wartość pojedynczej inwestycji wynosi od 3 do 64 milionów zł.
ZGŁOŚ SWÓJ CIEKAWY PROJEKT! Więcej o naborze do Funduszu MŚP w fazie wzrostu i ekspansji na www.